banner53

Kamıştaş Mahallesi'nin yeni yerleşim yeri belli oldu

​İstanbul Malatya Kamiştaş Mahallesi Derneği tarafından istişare toplantısına yapıldı. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in katıldığı toplantıda, Kamıştaş Mahallesi’nin taşınacağı yeni yerleşke istişare edildi.

Kamıştaş Mahallesi'nin yeni yerleşim yeri belli oldu

İstanbul Malatya Kamiştaş Mahallesi Derneği tarafından istişare toplantısına yapıldı. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in katıldığı toplantıda, Kamıştaş Mahallesi’nin taşınacağı yeni yerleşke istişare edildi. 

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıya, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in yanı sıra AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği Başkanı Mehmet Gencer, Kamıştaş Mahallesi Muhtarı Şevket Canseven ve davetliler katıldı. Burada ilk olarak konuşan İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği Başkanı Mehmet Gencer, Kamıştaş Mahallesi’nin yeni yerine taşınması için hazırlanan proje ile Kamıştaşlıların İstanbul’a göçünün engellendiğini belirterek, “Gerçekten biz bu projeyi burada yapmak, köyümüzün insanlarını İstanbul'a taşınmasını önlemektir. Köyün insanlarının hepsi İstanbul’a taşındı. Köyümüz harabe durumda. Bu projeyi üyelerimiz ile bir araya geldik ve vekilimiz ve belediye başkanımız ile istişare etmekteyiz” dedi. 

Kamıştaş Mahallesi Muhtarı Şevket Canseven ise, “Projemizde köyümüzdeki sorunlarımız dile getirmek üzere toplandık. Başkanımızdan ve vekilimizden köyümüz ile ilgili sorunlarımızı dile getirdik. Ve köyümüz ile ilgili tüm sorunlarımızı halletmektedirler. Açılışımıza inşallah katılacaklardır” diye konuştu. 

AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci’de, Kamıştaş Mahallesi’nin sorunlarının AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın girişimleri sonucu çözüldüğünü belirterek, projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. 

Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ise, “Vekilimizin katkıları ile Kamıştaş mahallemizde yeni yerleşim yeri olarak planladığımız 145 dönümlük, 90 parselden oluşan alanda yeni yerleşim alanı oluşturacağız. Sorunlarımızı aştık. Şu anda belli bir aşamaya getirdik. En yakın zamanda iskan durumunu tamamlayıp, konutların yapımı için gerekli uygulamayı başlatacağız” dedi. 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’de, Kamıştaş Mahallesi’nin coğrafi konumuna dikkat çekerek, “Kamıştaş mahallemiz coğrafi olarak, yerleşke olarak dağlık alan. Orada insanların ikamet etme koşulları, kışın orada ulaşım problemleri olması hasebiyle gerek muhtarlarımızın, gerek dernek başkanımızın girişimleri sonucunda köyün aşağıya, ulaşabilir, yaşanabilir mekana taşınması, yerleşkenin orda sağlanması adına talepleri olmuştur. İstanbul seçimlerinden Genel Başkan Yardımcımız ile birlikte Kamıştaş Derneğimizi ziyaret ettiğimizde, bu sorunu gündeme getirdikler. Genel Başkan Yardımcımızda orda gerekli kişiler ile, kuruluşlar ile,  bakanlıklar ile, gerekli girişimleri yaparak, sorunun çözülmesi adına bir girişimleri olmuştu. Ve bu sorunun çözmüş vaziyetteyiz. Bugünde tekrar bir ataya gelerek yol güzergahımızı ve atılabilecek adımların neler olabileceğini istişare ediyoruz. AK Parti ile gerçekten Türkiye gelişti ve değişti. Bizlerde gerek belediyeler olsun, gerek merkezi hükümet olsun, Malatya’mızı daha güzel yerlere taşımak için gayret ediyoruz” diye konuştu. 

Son olarak konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, Kamıştaş Mahallesi’nin yeni yerine taşınacağını belirterek, “Bugün Kamıştaş muhtarımız ve dernek başkanının misafiriyiz.  Beraberce bu misafirlikte olmamızın sebebi,  İstanbul seçimleri öncesi yapmış olduğumuz ziyarette, Kamıştaş Derneğimiz yeni bir yerleşim yeri ile ilgili yaşamış oldukları sorunları dile getirmişlerdi. AK Parti iktidarları döneminde, yaklaşık 17 yıllık iktidarımız süresince her adımda çok önemli reformlar ve adımlar attık.  Bu atmış olduğumuz reformlardan ve adımlardan bir tanesi de insanlarımıza hizmet edebilmek ve çevreyi koruyarak yeni yerleşim yerlerini sağlamak. 5543 sayılı iskan amaçlı çıkarılmış olan yasaya istinaden Kamıştaş köyümüz, muhtarımız ve orada yaşayan vatandaşlarımız özellikle hanelerin artık oturulamaz hale geldiklerini ve yeni yerleşim yere ihtiyaç olduklarını belirtmişler, 2017 yılından itibaren de yeni bir alana taşınma ihtiyaçlarını hem kaymakamlığımıza, hem Çevre İl Müdürlüğümüze,  hem de bakanlığımıza bildirmişler. Bu konuda bana iletilen bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve ilgili bürokratlar ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrası Kamıştaş’ın yaşamış olduğu bu sorunun bir an önce bertaraf edilmesi için adımlar atıldı. Ve ilk adım olarak bakanımızın vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde de Yapı Denetim Genel Müdürlüğümüzün ekipleri, Kamıştaş’a geldi ve İl Müdürümüzün destekleri ve çalışmaları ile devam etmekte.  Şu anda 145 dönümlük bir alan üzerine Kamıştaş köyümüz yeniden yerleşimi planlanacak. Yaklaşık 90 parsel üzerine 800 metrekarelik birer parselden oluşacak 90 parseli Kamıştaş’ta yaşayan vatandaşlarımıza, hak sahiplerine teslim edilecek. Ve onların üzerine de konutlar, yeni evler, sosyal donatım merkezleri, ibadet yerleri, yürüme yolları dahil olacak şekilde Kamıştaş’ta yeni bir yerleşim alanı tahsis edilecek. Bugün bu sürecin başlangıcı olan, bundan sonrada hızlı bir şekilde devam edecek olan sürecin teşekkür kahvaltısında bir aradayız. Bu vesile ile Bakanlık tarafından proje etüt programına alınıp, sonrasında hak sahiplerine duyuruları yapılıp, arkasından da yapım işlerinin ihalesi yapılarak Kamıştaş’ın yeni yerleşim yerine taşınmasını sağlayacağız. Ben şimdiden Kamıştaş’ın yeni yerleşim yerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER