Huzurevi, Engelli ve Bakım Merkezlerinde Kalanlara COVİD-19 Aşısı

Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli, Türkiye geneli başlayan 2. adım coronavirüs aşısına dair açıklamalarda bulundu.

Huzurevi, Engelli ve Bakım Merkezlerinde Kalanlara COVİD-19 Aşısı

Bentli, yapmış olduğu açılmasında;

"Bilindiği üzere Pandemik Covid-19 aşılama programı, ilimizde 14.01.2021 tarihinde ilk öncelikli olarak sağlık çalışanlarımıza yönelik başlandı ve halen devam etmektedir. Şimdiye kadar 9 binin üzerinde sağlık çalışanımızın 1. doz aşıları yapıldı. Sağlık çalışanlarımızdan ilk doz aşılarını olmayan kişilerin, aşı takvimine gerekli hassasiyeti göstererek; diğer grupların aşılanmasına başlanmadan aşılarını olmaları için gerekli hatırlatmaları yapıyoruz. 
 
Aşılama programının 1. aşamasının 2. adımında Türkiye’ de olduğu gibi ilimizde de Huzurevi, Engelli ve Bakım Merkezlerinde kalanlar ve bu vatandaşlarımızın bakımından sorumlu çalışanlara yönelik pandemik COVİD-19 aşılamalarına başlandı. 

90 yaş ve üzeri olup, daha önce Coronavirus hastalığını geçirmemiş olan vatandaşlarımızın da aşılarını yapmaya başladık. Büyüklerimizi hastanelere yormamak, hastalığın bulaşma riskini arttırmamak için aşı uygulama ekiplerimiz, evlerinde aşılarını yapıyorlar. Ekiplerimiz işinde tecrübeli personelden oluşmakta ve yeterli tıbbi donanımla evlere aşı uygulamaya gidiyorlar. Aşı sonrası herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için yaklaşık yarım saat evlerinde bekliyorlar. 90 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla aynı evde yaşayan 80 yaş ve üstü vatandaşımız varsa onun da aşısı yapıyorlar. 90 yaş üzeri olup Aile Hekimlerimizin sistemine düşmediği için aranmayan yaşlılarımızın yakınları, 182(MHRS) veya 0(422) 321 44 22 numaralı telefonu arayabilirler.

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda pandemi sürecinin başından beri filyasyon çalışmaları ve hastalarımızın tedavileri için yürüttüğümüz olağanüstü çabayı, şimdi de vatandaşlarımızın aşılanmaları için gösteriyoruz. 

Aşılama oranımız toplumun %65 ine ulaşana kadar maske-mesafe ve temizlik kurallarını ihmal etmeyelim. Göstereceğimiz hassasiyet ve tedbirler uyumumuz ile pandemi sürecini hep birlikte atlatacağız"ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER