DSİ Genel Müdürü Akca’dan Malatya’ya Yeni Bir Müjde

Malatya’da mümbit topraklarını suyla buluşturma çalışmalarına büyük önem veren DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Malatya Merkez Yenice Barajı inşaatının ihale sürecinin tamamlandığını ve işin yapım sözleşmesini 24 Ekim 2022 tarihinde imzaladıklarını müjdeledi.

DSİ Genel Müdürü Akca’dan Malatya’ya Yeni Bir Müjde

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Malatya’ya yaptığı yatırımlarla Malatya ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Malatya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

İHALE SÜRECİ TAMAMLANAN PROJENİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Malatya Merkez Yenice Barajı yapım işinin ihale işlemlerinin tamamlanarak 24 Ekim 2022 tarihinde yapım sözleşmesinin imzalandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, “Projenin ihale süreci tamamlanmış olup, işin yapım sözleşmesini imzaladık. Projenin tamamlanmasıylabarajda depolanacak su ile 4.310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Projenin Malatya ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MİLLİ EKONOMİYE YILLIK 9 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI

Genel Müdür AKCA ”  Malatya Merkez Yenice Barajı, Malatya il merkezinin 2 km doğusunda, Fırat Havzasının içinde yer alan Yenice Deresi üzerinde yapılacağının altını çizerek, Kil çekirdekli yarı geçirimli kum çakıl dolgu tipinde inşa edilecek barajın temelden 47.5 metre yüksekliğinde ve 2 milyon 420 bin metreküp depolama kapasitesinde olacaktır. Baraj ve bileşenlerinin tamamlanmasıyla bölgede 4.310 dekar tarım arazisi sulanarak, sulu tarımla milli ekonomiye yıllık 9 milyon 182 bin TL zirai gelir artışı sağlanacaktır.” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Keleş
Mesut Keleş - 2 yıl Önce

DSİ yönetimi Malatya Akçadağ sürgü suyu kapalı sistem olmuyor neden ova güzel şu çok ama boşuna dereler yollar su altında Salma sulama olduğu için suyun yuz%80ni boş yere akıyor üç hafta dört hafta sadece bir kanala israf yazık bu devlet yönetimi bunu görmüyor mu saygılar

Nevzat gökhan
Nevzat gökhan - 2 yıl Önce

Yapılan baraj hayırlı olsun birde yeşilyurt mullakasım mah taftacık mevkii sulaması için yardımcı olunsa iyi olur suyumuz var su kanalımız yok ne olur yardımcı olun

SIRADAKİ HABER