Depremde zarar gören vakıf eserleri restore edilecek

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarete, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Büyükşehir Genel Sekreteri Cemal Noğay ile MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş eşlik ettiler.

Depremde zarar gören vakıf eserleri restore edilecek

Gürkan: Vakıf eserlerinin restore edilmesi konusunda istişarede bulunuyoruz

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’u Malatya’da ağırlamaktan, büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “AK Parti İl Başkanımız ve Battalgazi Belediye Başkanımız ile birlikte vakıf eserleri ile ilgili neler yapılabileceği noktasında istişarelerde bulunmak üzere Genel Müdürümüz buraya geldiler.

Geçtiğimiz günlerde depremin yaralarının sarılmasındaki süreçte de hem bizlere geçmiş olsun hem de deprem ile ilgili vakıf eserlerinin görmüş olduğu eksiklik, zararveyahut ta onlarla ilgili yapılacak işlerin yerinde görülüp, incelenmesi ve onlarla ilgili restorasyon projelerinin hazırlanması noktasında geçtiğimiz günlerde geldiğinde talimatlar verdi.

Bu talimatlar doğrultusunda Bölge Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yaptılar. Battalgazi Belediyesi yetkilileri ve teknik elemanları tarihi eserlerle ilgili görevli arkadaşlar aynı çalışmayı yürüttüler. Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde bu çalışmaları birlikte yürüttük.

Bugünde yapılan çalışmaların genel değerlendirilmesinin masaya yatırılması ve bundan sonraki yol haritasının belirlenmesi noktasında neler yapabileceğiz onların değerlendirilmesi amacıyla Genel Müdürümüz geldi. Bu çalışmaları bütün teknik arkadaşlarımız ile birlikte değerlendirdik.

Vakıflar Bölge Müdürümüzü Malatya dışında biri olarak görmüyoruz. Fahri hemşerimizdir. Malatya’ya özel gönül bağı olduğunu biliyoruz. Malatya’nın sorunlarını yakından bilen ve takip eden ve geçmiş dönemlerdeki vakıf eserlerinin ayağa kaldırılmasında çok emeği olan Genel Müdürümüze tekrardan teşekkür ediyorum ve hoş geldiniz diyorum” dedi.

Güder: Gerekli istişareleri yapacağız

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Vakıflar Bölge Müdürümüzü Malatya’da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum. Malatya denilince, özellikle Battalgazi dediğimizde tarihi eserlerimizin, kültürel eserlerimizin yoğunlukta olduğu bir bölge akla geliyor. Önceki yapılan çalışmalardan dolayı hükümetimize ve şu anda Büyükşehir Belediye Başkanımıza yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Oradaki eserlerin ayağa kaldırılması Türkiye’mize ve Malatya’mıza kazandırılması noktasında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de orada restore etmemiz ve ayağa kaldırmamız gereken eserlerimiz var. Battalgazi Belediyesi olarak yapmış olduğumuz çalışmalar var. Yapmış olduğumuz çalışmaları Genel Müdürümüze takdim edeceğiz. Gerekli istişareleri yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Ersoy: Gerekli çalışmaları yapacağız

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, “Malatya’ya ikinci gelişim. Sayın Valimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ziyaret ettik. Bugünde inşallah Battalgazi ve yereldeki, merkezdeki bütün camilerimize yeniden bakacağız. Onlarla ilgili hazırlanan hasar tespitlerine bakacağız. Bugüne kadar 10 günlük sürede artçıların durması konusundaki düşüncemiz vardı. Çok şükür onlarda durmuş vaziyette, artık müdahale zamanı geldi. Gerekli müdahaleyi yapacağız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, Malatya’ya karşı görevimizi ifa edeceğiz. Malatya bizim tarihi kadim bir şehrimiz. Malatya’da yaptığımız eserlerin bir kısmında gördüğüm kadarıyla hasarlar oluştu. Bunlar en kısa zamanda derlenip, toparlanacak ve restorasyonu yapılacaktır.

Malatya için gereken ne ise onu yapacağız

Dünde Elazığ Valimizle, Elazığlı vatandaşlarımız ile görüşmeler yaptık. Elazığ ve Malatya çok şiddetli bir depreme maruz kaldı. Tekrardan Elazığ ve Malatyalı kardeşlerime Allah’tan sabır diliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah bundan sonra Malatya’mız ve Elazığ illerimiz böyle bir afete mazur kalmazlar. Temennimiz budur.

Vakıflar Genel Müdürlüğümüz olarak, tarihi eserlerimizi korumak ve kollamak en tabi görevimiz.Malatya için gereken ne ise onu yapacağız. Ödenek sorunumuz yok. Her şeyi yerli yerindeyapacağız.

İşbirliği içerisinde gerekli çalışmalar yapılacaktır

Bugüne kadar yaklaşık 5 bin 300 tane tarihi eseri restore eden Vakıflar Genel Müdürlüğü, buradaki 17-18 tane eseri restore etmekte gecikmeyecek. En kısa zamanda müdahalesini yapacaktır. Bu konuda Sayın Bakanımızın talimatı üzerine, biz bu çalışmayı ilk afetin olduğu akşam başlattık. Gerekli hasar tespiti yapıldı. Bundan sonraki çalışmalarda Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile birlikte işbirliği içerisinde gerekli çalışmalar yapılacaktır. Halkımız huzur içerisinde olsunlar” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya üzerinden bizleri takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Hesabımızı  Buradan Takip Et

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER