Çoklu Baro’ uygulamasına tepki

Malatya Baro Başkan Yardımcısı Av. Onur Demez, basın açıklamasında , “Bugün burada hiçbir siyasi saikle değil, sadece mesleki endişelerle toplanmış bulunmaktayız. Bugün Ankara’da yapılacak olan büyük savunma mitingi, Covid-19 salgınını kontrol altında tutma gerekçesi ile yapılamamıştır.

Çoklu Baro’ uygulamasına tepki

 Avukatlar olarak bölünmeden, parçalanmadan mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Çoklu baro sistemi ve baroların Türkiye Boralar Birliğinde temsili konusundaki değişiklik teklifi tüm meslektaşlarımızda tedirginlik yaratmaktadır.

 Sürecin başından itibaren tüm barolar çekincelerini ve bizzat avukatları ilgilendiren mesleğimize ilişkin olan değişiklik teklifi hakkındaki düşüncelerini yasama ve yürütme organına iletmeye çalışmaktadırlar.

 Tüm çabamız, sesimizi duyurmak ve birçok sakınca ortaya çıkaracak değişikliklerden vazgeçilmesi içindir. Bağımsız yargı ülkemizin ve tüm vatandaşlarımızın teminatıdır. Yargının üç saç ayağından biri olan avukatların bağımsız olması adil yargılanma hakkının bir gereği ve güvencesidir.

 Baro başkanlarımız ve meslektaşlarımız Ankara’da adalet için birlik nöbeti tutmaktadır. Ülkemiz genelinde tüm barolar adalet için birlik nöbetine destek olmaktadır. Malatya Barosu olarak tek baro diyerek, meslektaşlarımızla birlikte adalet için birlik nöbetini başlatıyoruz.” dedi.

Demez, basın açıklamasında ayrıca  yeni Adliye Sarayı’na ilişkin olarak da, “ 1 Temmuz Çarşamba günü yapmış olduğumuz basın açıklamasında, adliyenin 4 parçaya bölünmüş olması ve özellikle Matim iş merkezinin fiziki şartları altında sağlıklı bir şekilde adalete erişimin sağlanmasının mümkün olmadığı konusuna ve mesleğimizi icra etmemiz önündeki engellere değinmiş bulunmaktayız. Bu açıklamamızdan sonra 2 Temmuz perşembe günü Malatya Ak Parti Milletvekili sayın Öznur Çalık bir basın açıklaması yapmış ve yeni adliye binasının yapımı konusunda en kısa sürede harekete geçileceğini belirtmiştir. Tüm Malatya milletvekillerinden kangren olmuş bu konunun çözüme bağlanması ve bir an önce yeterli bir adliye binasına kavuşmamız için faaliyete geçilmesi konusunda girişimde bulunmalarını ve süreci hızlandırmalarını bekliyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya üzerinden bizleri takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Hesabımızı  Buradan Takip Et

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER