Çalık: PKK ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı için, “38 yılda 5 bin 724 sivil vatandaşımızı katleden, 11 bin 451 vatandaşımızı da yaralayan kan ve gözyaşından beslenen bölücü terör örgütü PKK ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” dedi.

Çalık: PKK ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek

Milletvekili Çalık, AK Parti Malatya İl Teşkilatı tarafından düzenlenen ‘Halk Günü’ne katıldı. Vatandaşların talep ve isteklerini dinlenemeden önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Çalık, Malatya’ya son 20 yılda eğitimden sağlığa, ulaşımdan gençlik ve spor dahil her alanda yaklaşık 33 milyar TL tutarında hizmet ve yatırımlarda bulunduklarını kaydetti.

Çalık, “Malatya'mıza son 20 yılda toplam 33 milyar lirayı aşkın tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 5 bin 236 adet yeni derslik kazandırdık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul ve ortaokul için 23, liselerde 21.
Sadece ilimizde eğitimde 2 milyar 200 milyon lira tutarında 129 proje var. Bu projeler tamamlandığında derslik başına düşen öğrenci sayısı 17-18 civarında olacak. Gençlik ve sporda 7 bin 848 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 56 spor tesisi inşa ettik. Bölgenin en büyük mahalle bazındaki spor kompleksini Yeşilyurt ilçemizde Kaynarca Mahallemize kazandırıyoruz. 2023 yılında tamamlayarak Malatyalı gençlerimizin hizmetine sunacağız. Yine Malatya’mızın meşhur yağlı güreşlerinin yapıldığı Çırmıktı Güreş Sahasını da yeniledik. Kale ilçemize de, Battalgazi ilçemize de Gençlik Merkezleri kazandırdık. Diğer ilçelerimize de kazandırıyoruz” dedi.

26 KASIM’DA KURA ÇEKİMİ YAPILACAK

Çalık, Çevre ve Şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Malatya'da 17 bin 843 konut projesini hayata geçirdiklerini belirterek, “İlk Evim İlk İşyerim projesi kapsamında Malatya'ya 2 bin 791 sosyal konut ve 500 işyeri inşa edeceğiz. Bu kapsamda 26 Kasım’da 2 bin 791 sosyal konutun noter huzurunda kurası çekilerek hak sahipleri belirlenmiş olacak. Depreme hazırlık çalışmaları kapsamında Battalgazi ilçemizin Şehit Fevzi Mahallesindeki alanda kentsel dönüşüm çalışmasında sona yaklaştık. 2023 yılında konutlarımızı teslim edeceğiz” diye konuştu.

TEŞVİKLERİN UZATILMASI İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZİ YAPTIK
 
Çalık, “Sağlıkta toplamda 68 sağlık hizmet tesisini şehrimize kazandırdık. Aralarında 363 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi, 100 yataklı Doğanşehir Devlet Hastanesinin de bulunduğu sağlık yatırımlarını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz 22 Ekim ilimizi ziyaretlerinde hizmete açtık. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 463 kilometreye ulaştırdık.1 milyar 128 milyon lira tutarındaki 53,5 kilometrelik Malatya Kuzey Çevreyolumuzun 26,1 kilometresini Nisan ayında hizmete açmıştık. Geri kalanı da inşallah 2023 yılında hizmete açacağız. Bu yolun tamamının hizmete girmesiyle bu güzergahtaki yolculuk 60 dakikadan 25 dakikaya inecek. Böylece yılda vakitten 89 milyon lira, akaryakıttan 97 milyon lira tasarruf edilirken, karbon emisyonu da 19 bin ton azalacak. Malatya’mızın şehir geçişi ile Battalgazi il yolumuzun da sıcak kaplamalı asfaltını yapacağız. İhalesini yaptık.
Tarım ve ormanda şehrimize 14 baraj, 12 sulama tesisi, 48 taşkın koruma tesisi ve 10 hidroelektrik santrali inşa ettik. Bugüne kadar inşa ettiğimiz tesislerle 410 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yoncalı Barajı'nın inşaat çalışmalarını tamamladık, isale tünel çalışmaları devam ediyor. İlçelerimizin hükümet konaklarını da, emniyet binalarını da yeniliyoruz. Malatya’nın sanayisi ve ticaretinin büyümesi adına her türlü desteği verdik. 30 bin insanımıza iş kapısı açan 1.ve 2.OSB’nin ardından 3.OSB için kamulaştırmaya verdiğimiz desteklerle 600 bin m2 alanın kamulaştırılmasının önünü açtık. En son geçtiğimiz günlerde Malatya’mızın ticaret ve sanayicileriyle bir araya geldiğimizde 6.Bölge teşviklerinin 1 yıl daha uzatılması talebi vardı. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile görüşmelerimizi yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde iş dünyamızın bu talebi de olumlu sonuçlanmış olacak” dedi.

4 İLÇEMİZ DAHA DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Milletvekili Çalık, “Enerjide 183 bin 500 doğal gaz abonesi olan Malatya’mızın 6 ilçesine doğalgaz arzı sağladık. Arapgir, Hekimhan, Kuluncak ve Yazıhan ilçelerimizde doğalgaza kavuşacak, ilçelerimizde altyapı çalışmaları devam ediyor. EPDK’dan geçen hafta bu ilçelerimize doğalgaz dağıtımıyla ilgili karar çıktı. Yeşiltepe'de bulunan eski askeri hastanesinin bulunduğu alana proje tutarı yaklaşık 1,5 milyar TL tutarında modern bir adliye binası yapılacak. Projenin revizyonu tamamlanarak Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Malatya’mızda Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi kurulacak. Bunun için yer tespitini yaptık. Çok güzel bir mekânda Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesini kuralım istiyoruz. Bunun için süreç başladı. Hazır olan binanın hemen hızlı bir şekilde tamir, onarım ve bakımları yapılacak. Bununla ilgili ödenekler tamamlandı” dedi.

PKK 38 YILDA 5 BİN 724 SİVİL VATANDAŞIMIZI KATLETTİ

İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısıyla ilgili de konuşan Çalık, “İstanbul’da İstiklal caddemizde gerçekleşen hain saldırı sonrası güvenlik güçlerimiz, emniyetimiz son derece etkili çalışmalarla hızlı bir biçimde faili ve bağlantılarını tesbit edip yakalamıştır. Bu, Türkiye’nin terörle mücadeledeki gücünü ve yüksek kapasitesini bir kere daha göstermiştir. Aynı zamanda tüm vatandaşlarımızın teröre karşı birlik ve beraberlik gösterilmesi noktasında ortaya koyduğu tavır tüm dünyaya mükemmel bir mesaj vermiştir. Türkiye bölgesinde söz sahibi oldukça, mazlumun, masumun sesine kulak verdikçe birileri rahatsız oluyor ve kiralık bebek katili PKK ile kanlı eylem planını devreye koyuyor. Bir kez daha geçtiğimiz hafta İstanbul'umuzun göbeğinde İstiklal Caddesinde 2'si çocuk, 6 sivil vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu kalleş bölücü terör örgütü PKK’nın kanlı yüzüne şahit olduk. Asker, polis, sivil, genç, yaşlı, çocuk, öğretmen, işçi ayrımı gözetmeden herkesi hedef alan bu hain örgütün adını zikretmeden üzüntü duyduğunu iddia eden 6’lı masanın ismi resmen açıklanmayan yedinci ortağı HDP’yi de, terörü ve terör örgütlerini paranteze alarak açıklama yapan insani ve vicdani sorumluluktan uzak, acıyı hissetmeyen diğer siyasi partileri de milletimiz gördü. 38 yılda 5 bin 724 sivil vatandaşımızı katleden, 11 bin 451 vatandaşımızı da yaralayan kan ve gözyaşından beslenen PKK ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. İnsanlık düşmanı teröre karşı biriz ve beraberiz. Türkiye bir güven ülkesidir. Terörle mücadele konusunda milletimiz bir ve bütündür. Terörle mücadelemiz bedeli ne olursa olsun sonuna kadar sürecektir.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN BAŞARISIDIR

Türkiye’nin dış politikadaki başarılarını anlatan Çalık, “Ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında alınan karar doğrultusunda Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşması 120 gün süreyle uzatıldı. Büyük bir dış politika başarısıdır, Büyük ve güçlü Türkiye başarısıdır. Putin’in, Türkiye’ye doğalgaz merkezi kurulması teklifi var. Sayın Cumhurbaşkanımız ortak hedeflere bir an önce ulaşmak için ekiplerin teknik, hukuki, ticari değerlendirmeler yapacaklarını söyledi” dedi.

TÜRKİYE VİZYONUNU ANLATTI

Türkiye son 20 yılda demokrasi ve kalkınma hamleleri ile pek çok alanda önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Öznur Çalık, “Bu gelişim ve kazanımları geleceğe taşımak adına 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ile paralel olarak Türkiye’nin küresel iddiasını temsil eden “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ortaya çıktı. Türkiye yüzyılının siyasi anlayışı kimlik yerine birliği, kutuplaştırma yerine bütünleştirmeyi kapsıyor. Bu anlayışın en önemli önceliklerinden biri Türkiye’ye yeni bir anayasa kazandırmak.
Türkiye’nin güçlü bir geleceğe emin adımlarla yürümesi, etkin ve saygın bir ülke olarak atılım ve başarılarını sürdürmesi hedefi “Türkiye Vizyonu” anlayışında bir bütün olarak yer alıyor. Türkiye Kalkınmanın yüzyılı olacak. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelli milli ekonomik oluşumla kalkınma atılımları sürdürülecek. Huzurun yüzyılı olacak. Zorlu ve stratejik jeopolitik konumda gösterdiği başarıyla ulusal güvenlik planında dönüşüme giden ülkelerin kılavuzu olacak. İstikbalin yüzyılı olacak. Yeni eserler ile Türkiye, gıpta edilecek bir istikbale yürüyecek. İstikrarın yüzyılı olacak. Geleceği inşa etmek için istikrar tahkim edilerek ülkeye eser ve hizmet kazandırılmaya devam edilecek. Şefkatin yüzyılı olacak. Sosyal destekler başta olmak üzere her alanda vatandaşlara daha kuşatıcı hizmetler sunulacak. İletişimin yüzyılı olacak. Güvenlik ve uluslararası ilişki stratejilerinin, doğru bilginin, bilgiye ulaşılabilirliğin ve enformasyon teknolojilerindeki inovasyonun rotası çizilecek. Haklının yüzyılı olacak. Her bir bireyin hakkını, hukukunu ve geleceğini teminat altına alacak yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Gücün yüzyılı olacak. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bir güç olarak küresel düzeydeki yükselişi devam edecek. Üretimin yüzyılı olacak. Türkiye’nin sanayiden tarıma her alanda dünyadaki rekabet gücü artırılacak.
Değerlerin yüzyılı olacak. Türkiye’nin kültürel ve sosyal ahenginin güvencesi olan kadim değerleri, yeni gerçekler ışığında zenginleştirilerek sonraki nesillere aktarılacak.
Sürdürülebilirliğin yüzyılı olacak. Ekosistem; devamlılık, daim olma ve kendine yetme hedefi odağında güçlendirilecek. Bilimin yüzyılı olacak. İlk 500’de en az 10 üniversitenin yer alması sağlanacak. Barışın yüzyılı olacak...“Yurtta Barış”, “Dengede Tam Bağımsızlık” politikasıyla hem masada hem de sahada barışı sağlama yaklaşımı genişletilip etkinleştirilecek. Verimliliğin yüzyılı olacak. Üretimi ve ihracatı artıracak, yeşil kalkınma devrimine katkı verecek faaliyetler, verimlilik ilkeleriyle daha da geliştirilecek. Dijitalin yüzyılı olacak. Türkiye Metaverse’den Blokzincir’e dijital teknolojinin her alanında en üst seviyeye çıkartılacak. Başarının Yüzyılı olacak. Türkiye’nin dünyanın dört bir yanında ilham veren “ilk” ve “en” olma mücadelesi devam edecek” dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA FABRİKA YAPILMADI TEPKİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  Türkiye’ye son 20 yılda tek bir fabrika yapılmadığı açıklamasına tepki göstererek, “Kılıçdaroğlu’nu Malatya 1,2 ve 3. Organize Sanayi Bölgelerimize davet ediyorum. Gelsin görsün, fabrikalar hangi dönemde açılmış gelsin sanayicilerimize bi sorsun. Bol keseden atmakla olmuyor, Cumhurbaşkanımız, 22 Ekim 2022 tarihindeki ilimiz ziyaretlerinde resmi olarak özel sektörün organize sanayi bölgelerinde yaptığı güncel yatırım bedeliyle 4 milyar 700 milyon lira tutarında 19 ayrı fabrikanın açılışını yaptı. Yatırıma, üretime, istihdama karşı duran, itiraz eden bir muhalefet anlayışı olmaz” dedi.

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ise, AK Parti iktidarları döneminde Malatya’ya her alanda önemli yatırımların yapıldığını, yapılmaya da devam ettiğini söyledi. Milletvekili Öznur Çalık ve İl Başkanı İhsan Koca, vatandaşların talep ve isteklerini dinledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Turan
Ahmet Turan - 2 yıl Önce

10 günde 660tl doğalgaz faturası geldi şirketlerin karını dusuneceginize vatandaşın yanında olun emekliyim kaşıkla verip kepçeyle aliyorsunuz

SIRADAKİ HABER