Battalgazi’nin Torunları Trambüste Sarıkamış Şehitlerini Andı

Battalgazi Belediyesi, tarihimizin en acı olayları arasında yer alan ve binlerce askerimizin donarak şehit olduğu Sarıkamış Harekatının 107.yıldönümünde milli bilinci yaşatmak için Trambüs içerisinde özel bir tiyatro gösterisi düzenledi. Duygu dolu anların yaşandığı tiyatro gösterisinde yolcular gözyaşlarına hakim olamadı. 

Battalgazi’nin Torunları Trambüste Sarıkamış Şehitlerini Andı

Battalgazi Belediyesi, 1914 yılında eli silah tutan herkesin savaşa çağrıldığı, annelerin bakmaya kıyamadığı evlatlarını gözyaşları ile cepheye uğurladığı ve binlerce askerimizin donarak şehit olduğu Sarıkamış Harekatının 107.yıldönümünde unutulmaz bir anma programına imza attı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından geçmişten günümüze milletimizin vatanı için yapmış olduğu fedakârlık duygusunu diri tutmak ve milli bilinci yaşatmak için organize edilen “Biz Unutmadık Ya Siz?” etkinliği kapsamında, Anadolu Sanat Tiyatro ekibi tarafından trambüs içerisinde Sarıkamış destanını anlatan tiyatro gösterisi düzenlendi. Sarıkamış harekatında şehit olan Mehmetçiklerin temsili olarak canlandırıldığı gösteri, yolculardan büyük ilgi gördü. Sarıkamış destanında görevli bir komutan,  trambüste yolculuk yapan yolculara şehit olan askerlerinin nerede olduğunu sordu. Duygu dolu anların yaşandığı gösteride şehit bir askerin harekat öncesi annesine yazdığı mektubun okunması ile birlikte yolcular gözyaşlarına hakim olamadı. Trambüste biranda gösterinin ortasında kalan yolcular, düzenlenen etkinlik ile Sarıkamış ruhunu yaşadıklarını belirterek, tiyatro gösterisinden çok etkilendiklerinin altını çizdi. 
Tiyatro gösterisini yakından takip ederek duygu dolu anlar yaşayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Sarıkamış; yenilginin değil, dirilişin sembolüdür. Sizler o gün fedekarlığın, tahammülün inancın ve sevdanın olduğu kadar kahramanlığın ve kardeşliğin de destanını yazdınız. Vatan uğruna, istiklal ve istikbal yolunda korkusuzca ölüme yürüyen ve asla geri dönmeyi düşünmeyen kahramanlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Sarıkamış harekatının 107'nci yıldönümünde, başta Sarıkamış'ta şehit düşen kahramanlarımız olmak üzere, vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71