Başkan Cavlak, ' Market Tedbirleri' Genelgesini Değerlendirdi

İçişleri Bakanlığı tarafından “Market Tedbirleri” genelgesinin İl Valiliklerine gönderilmesini sevinçle karşıladıklarını dile getiren Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Zorunlu temel ihtiyaç maddelerinin dışında kalan ürünlerin satışının engellenmesi çok yerinde bir karar. Benim kırtasiyeci, zücaciyeci, oyuncakçı, aktar, hırdavatçı esnafım kapalı iken marketlerin bu ürünleri satabiliyor olması adil değildi, fırsat eşitliğine aykırıydı. Hatta güçlü lehine pozitif ayrımcılıktı. Şimdi bu pozitif ayrımcılık büyük ölçüde ortadan kalktı. ”ifadelerini kullandı.

Başkan Cavlak, ' Market Tedbirleri' Genelgesini Değerlendirdi

Alınan kararın vatandaşlarımız açısından da bir mağduriyete sebebiyet vermeyeceğini ifade eden Başkan Cavlak, “Daha önce yaptığımız açıklamada da dile getirdiğimiz gibi salgının yükü küçük esnafın sırtına sarılmamalı dedik. Esnafı kapatıp zincirini kırmış ulusal marketleri açık tutmanın izah edilebilir bir yanı yoktur dedik. Nitekim alınan bu kararla fırsat eşitliği büyük ölçüde sağlanmış olacak. Bu kararla birlikte elektronik eşya, kırtasiye, oyuncak, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Ancak tam da bu noktada bu kararın hayata geçirilmesi sürecinde Malatya Valiliğimize, Belediyelerimize, Emniyet güçlerimize ve zabıtalarımıza büyük görev düşüyor. İlgili genelgenin 7 Mayıs’tan itibaren tam anlamıyla uygulanabilmesi için tüm tedbirler alınmalıdır.”dedi.

KOZMETİK ÜRÜN HARİÇ KARMAŞASI

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede ve genelgenin duyurulmasında kozmetik ürünlerin de satış yasağı kapsamına girmediği yönünde değerlendirmeler ve bu değerlendirmeler sonucu ise çok sayıda kozmetikçi esnafın tepkisinin olduğunu ifade eden Sinan Cavlak, “Kozmetik ürün sektörünün yelpazesi oldukça geniş. İlgili genelgede parfümeri ve makyaj bakım malzemeleri hariç tutulmuştur. Satışa sunulan ise temizlik malzemeleri olarak ifade edebileceğimiz ürün çeşitleridir. Ancak bu alanın da suistimal edilmemesi için gereken hassasiyet gösterilmeli, önlemler alınmalıdır.”dedi.

BAKKALLAR MARKETLEŞMESİN

Zincir marketler, süper marketler ve marketlerde temel ihtiyaç maddeleri dışında ürünlerin satışına izin verilmemesi yeni suistimalleri de beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Özellikle son 17 günlük tam kapanma diye tarif edilen ancak pekte tam gibi görünmeyen bu süreçte süpermarketlerin ürün yelpazesi kısıtlamasına gidilmesi ile birlikte açık olan çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin marketlerde satışı yasaklanan ürünleri satmaya başlamasından endişe ediyoruz. Hatta kısa sürede bakkalların marketleşmeye başlamasından endişe ediyoruz. Tüm bunları değerlendirdiğimizde tüm esnaf sanatkârlarımızın tacirlerimizin birbirlerinin haklarını ve ticaretin etik kurallarını ahilik öğretileri doğrultusunda çiğnememelerini diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Son olarak Cavlak, “Gerek kamuoyunun oluşması, gerekse de oluşan kamuoyunun taleplerine cevap veren devlet büyüklerimize ve neticeten “Marketler Genelgesi” diye duyurulan sürece katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, Sayın Ticaret Bakanımıza, Sayın Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüze, Sayın TESK Başkanımıza ve MESOB Başkanına teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER