banner53

Ağbaba: 'Şeker Fiyatları 1 Ayda 2 Katına Çıktı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Fabrikaları satmayın diye dilimizde tüy bitti. Geldiğimiz noktada şeker fiyatı 1 ayda 2 katına çıktı.Bu sadece öngörüsüzlük, beceriksizlik değil kasıttır,vatana ihanettir” dedi.

Ağbaba: 'Şeker Fiyatları 1 Ayda 2 Katına Çıktı'

Son bir yılda şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye yükseldi.Nisan’dan Mayıs ayına  şeker fiyatlarında 2 kat fiyat artışı yaşandı.Artan fiyat artışını durdurmak isteyen  Tarım Bakanlığı yine ithalat ipine sarılarak geçen ay 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatına karar vermişti.Nisan ayında marketlerdeki toz şekerin fiyatı 12 ile 15 TL arasında değişiyordu, Mayıs ayından itibaren şeker fiyatları ortalama 24 liraya kadar yükseldi. Şekerin fiyatı bir ay içerisinde ikiye katlandı.Türkşeker’in zamlarından sonra fiyatlarının çok daha yükseğe çıkması bekleniyor.

“ÖZELLEŞTİRME YAPANLAR, KAMUNUN ELİNDEKİ FABRİKALARI ARPALIK KULLANANLAR YAPTIKLARIYLA ÖVÜNSÜNLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜRKŞEKER tarafından önceki gün yapılan şeker zammını eleştirerek, “Türkşeker’e ait şeker fabrikaları satılırken fabrikaları teker teker gezerek ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ demiştik. Özelleştirmenin yaratacağı sonuçları halkımıza anlatmıştık. Aradan kısa süre geçtikten sonra özelleştirmenin can yakıcı sonuçlarını yaşamaya başladık.Özelleştirilen fabrikaların şekere yaptığı zam yetmemiş olacak ki Türk Şeker de, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam yaptı. Kristal sekerin fabrika satış fiyatı 27 Haziran itibariyle 50 kg. şeker Tarım Kredi vb. marketlere 390 TL’den 650 TL’ye, diğerleri için 550 TL’den 750 TL’ye çıktı.Fabrikaları özelleştirenler,kamunun elindeki fabrikaları arpalık gibi kullananlar, yaptıklarıyla gurur duyabilirler” dedi.

KASIT VAR, VATANA İHANET VAR

Şeker piyasasının yüzde 64’ününün özel sektör, yüzde 36’sının TÜRKŞEKER’de kalan fabrikaların elinde olduğunu belirten Ağbaba,”Piyasalar alt –üst olmuş durumda. Üreticiler, tatlı imalatçıları, bakkallar, marketler şeker bulmakta, sattıkları ürünü yerine koymakta zorlanıyor.Bu şekilde devam ederse ve müdahale edilmezse şeker fiyatları çok daha fazla yükselecek. Şekerin fiyatının yükselmesi çok sayıda gıda ürününün de zamlanmasına sebep olacak, hatta binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek. AKP,bir ürünü,üreticilerini ve tüketicilerini bilerek ve isteyerek ateşe attı. Fabrikaları satmayın diye dilimizde tüy bitti. Geldiğimiz noktada şeker fiyatı 1 ayda 2 katına çıktı.Bu sadece öngörüsüzlük, beceriksizlik değil kasıttır,vatana ihanettir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER