Ağbaba'dan Özal ve Hamido için anma mesajı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun ölüm yıldönümlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

Ağbaba'dan Özal ve Hamido için anma mesajı

17 Nisan tarihinin hem Malatya hem de Türkiye tarihinde önemli bir gün olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba  1993 17 Nisan'nında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefat ettiğini 1978 17 Nisan'ında ise Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ile gelini ve iki torununun katledildiğini ifade etti.

Mesajında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kıymeti sonradan anlaşılan siyasetçilerden olduğunu belirten Ağbaba, İleri görüşlülüğü ile siyasi yaşamımızın önemli isimlerinden olan, Türkiye’nin dünya ülkeleri ile yarışma hayalini ortaya koymak için büyük çaba harcayan Turgut Özal’ın özgün düşünceleri ve vizyonu ile Türkiye siyasetinde sosyal yaşamında ve ekonomisinde iz bırakan işlere imza attığını kaydetti.

Ağbaba, açıklamasının devamında 17 Nisan 1978 tarihinde Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun, evine gönderilen bombalı bir paketin patlatılması sonucu gelini ve 2 torunu ile birlikte katledildiğini hatırlatarak, hem Hamido’nun katledilmesi hem de daha sonra 8 kişinin öldüğü 100 kişinin yaralandığı ve siyasi yaşamımıza ‘Malatya Olayları’ olarak giren olayların tüm yönleriyle ele alınıp, gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini,bugüne kadar somut tek bir adım atılmamasının ise düşündürücü olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “ 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ile Hamit Fendoğlu ve Malatya Olaylarında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER