banner53

Adli Tıp Kurumu için önerilen alternatif alanda incelemelerde bulunuldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük ile birlikte Malatya Adli Tıp Kurumu’nda incelemelerde bulunup, ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı ziyaret ettiler.

Adli Tıp Kurumu için önerilen alternatif alanda incelemelerde bulunuldu

yükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük ile birlikte Malatya Adli Tıp Kurumu’nda incelemelerde bulunup, ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı ziyaret ettiler.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük, Malatya’daki Adli Tıp Kurumunun fiziksel kapasitesinin yeterli olmadığını yeni bir merkez kurarak, imkânları daha güçlü, daha fazla ihtisas tayin eden bir merkez kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Yeni merkezle ilgili iki alternatif olduğunu belirten Doç. Dr. Büyük, “İlk alternatifimiz mevcut olan yerdeki alanları değerlendirip güçlendirmek. Bu alan için nasıl destekler alabilirizin görüşmelerini yaptık. İkinci alternatifimiz ise İnönü Üniversitemiz tarafından kurumumuza tahsis edilmiş bir alan var. Biz bu projenin ikinci alternatif değerlendirilmesine daha sıcak baktık. Bu yerÜniversitemiz içinde büyük bir alan. İkinci alternatifle ilgili olarak projelerimiz hazır. Yapım aşamasına gelmiş durumda. Sayın Başkan ve Sayın Rektörümüzle birlikte Malatya’mıza büyük bir grup başkanlığı binası kazandıracağız. Kurumum adına her ikisine de katkıları için teşekkür ediyorum”dedi.

Çok uzun zamandır projenin hayata geçmesi için çalıştıklarını dile getiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Adli Tıp Kurumunun 9 ilde başkanlığı olduğunu, Malatya’daki grupbaşkanlığının geniş bir bölgeye hitap ettiğini söyledi.

İnönü Üniversitesinin çok güçlü bir Adli Anabilim Dalına sahip olduğuna da dikkat çeken Rektör Kızılay, “Bu ana bilim dalımız tıp eğitiminin bir parçası. Adli Tıp Kurumumuz aynı zamanda bir eğitim merkezidir. Sadece tıp fakültesiyle sınırlı kalmayıp, hukuk içinde önemli bir uygulama merkezi. Bütün bunları hesaba katarak üniversitemizin içerisinde çok geniş bir alanı Adli Tıp Grup Başkanlığı yeni merkezi için tahsis ettik. Bu merkez Malatya’ya önemli katkılar sağlayacak. Yalçın Hocamıza ve iş birliği yaptığımız Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Adli Tıp Kurumunun yeni bir yapıya kavuşturulması amacıyla yol haritalarını belirlemek için bir araya geldiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’ya yakışır ve bölgeye hitap edebilecek yeni bir merkez için ortak çalışmalar sergileyeceğiz. İlgili makamlardan destek talep edeceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ve Üniversitemiz bu merkezin paydaşları. İhdas edilen yerde genel bütçede yatırım programına alınma durumu söz konusu olursa yeni binan yapılması; yok eğer tadilat onarımla çözülecekse de eski bina ile ilgili bölgeye hitap edebilecekbir fiziki yapının oluşturulması noktasında ortak çalışmalar sergileyeceğiz.  Yeni bir merkezin yapılması Malatya için büyük bir kazanım olacak. 
Üniversitemiz başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşla her alanda iş birliği içinde olarak halkımıza hizmet üreteceğiz” şeklinde konuştu. 

Ziyaretin ardından heyet İnönü üniversitesi tarafından tahsis edilen ikinci alternatif alanda incelemelerde bulundu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ayrıca, İnönü Üniversitesi arkasında Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen yeni yol açma çalışmalarınıda gezerek, yapılan işler hakkında ilgililerden bilgiler aldı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER