banner53

18 yılda yaklaşık 21 bin 500 kilometre yol yapıldı

AK Partili Çalık: “18 yılda Türkiye’de 21 bin 500, Malatya’da 400 kilometre bölünmüş yol yapıldı.”

18 yılda yaklaşık 21 bin 500 kilometre yol yapıldı

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye'de ulaşım ağının en güçlü öğesi olan karayollarında 18 yılda yaklaşık 21 bin 500, Malatya’da ise 400 kilometre bölünmüş yol yapıldığını açıkladı.

Milletvekili Çalık, beraberindeki partililerle birlikte Malatya’daki programı kapsamında Doğanyol ilçesindeki Doğanyol- Pütürge ayrımı arasında sürdürülen yol çalışmalarını inceledi, vatandaşlarla sohbet etti.
Çalık, burada yaptığı açıklamada, Pütürge ve Doğanyol için en önemli ulaşım alanındaki yatırımlardan birisi olan 24 kilometre uzunluğundaki 41,7 milyon lira sözleşme bedelli Doğanyol- Pütürge ayrımı bağlantı yolunun 2021 yılı sonunda tamamlanacağını belirtti.

“79 yılda 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin her noktasında önemli çalışmalarının olduğunu tüneller, köprüler, viyadükler ile ulaşımda adeta destan yazıldığını belirten Öznur Çalık, “79 yılda sadece 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yol yapılan Türkiye'de, 18 senede yaklaşık 21 bin 500 kilometre bölünmüş yol yapımına imza atıldı. 18 yıl önce sadece 6 il bölünmüş yolla birbirine bağlıyken, bugün 77 şehir bölünmüş yolla birbirine bağlı hale geldi. Kalan 4 şehir arasındaki çalışmalarda devam ediyor. Malatya’mızda 1923-2002 sonuna kadar 36 kilometre bölünmüş yol yapılmış iken, son 18 yılda 400 kilometre bölünmüş yol yapıldı” diye konuştu.

Binlerce kişiye istihdam kapısı oldu

Türkiye'nin her bölgesindeki karayolu şantiyelerinin binlerce kişiye istidam kapısı olduğunu ifade eden Çalık, bölünmüş yollar sayesinde seyahat süresinde kısalmalar yaşandığını böylece iş gücünden ve akaryakıttan önemli derecede tasarruf sağlandığını ifade etti.

Malatya Havalimanı terminal binası ihalesi yapıldı

Çalık, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2,5 milyon yolcu kapasiteli yaklaşık maliyeti 246 milyon lira olan Malatya Havalimanı yeni terminal binasının ihalesinin gerçekleştirildiğini anımsatarak, önümüzdeki günlerde ihalenin sonuçlanacağını ve yüklenici firmanın iki yıl içerisinde bitireceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER