E-Devlet Soyağacı Uygulaması

E-Devlet uygulamasının son gözde aramalarından biri de soyağacı uygulaması. Evet hemen hemen hepimiz soyağacımızı öğrenmek için bilgisayar başından kalkmıyoruz. Sabah erken saatlerde uyanıyor ve alt soyumuz kim üst soyumuz kim diye araştırıyoruz. 

Tabii soyumuzu öğrenme isteğimizden sıkılmış olan nüfus müdürlükleri de çareyi e-devlete soyağacı uygulamasını koymakta buldu. Ancak uygulamanın başlamasıyla birlikte çökmesi de bir oldu. Aşırı yüklenmeden dolayı hiçbirimiz e-devlet altsoy üstsoy uygulamasını kullanamaz hale geldik. 

Biraz sabırlı olun dedi sayın bakan. Olduk ve sistem açıldı yine. 4 milyon kişi soyağacını öğrenmek için yine geçti e-devletin başına. Ancak buda bize yeterli gelmedi. 1800’lerde yaşayan dedelerimizin hala sağ olduğunu ve soyadı olduğunu öğrendik. Son zamanlarda ülkemizde bir altsoy üstsoy öğrenme çılgınlığı yaşanıyor. 
Bende dahil herkes acaba dedemin dedesi kim, nerelerden kimlerden geliyorum diye heyecanlanıyor. Haklı bir merak aslında. Bu nedenle arayış içerisine giren pek çok kişi e-devlet başında. Ancak hala e-devlet sonuçlarıyla yetinemeyen yurttaşlarımız da var. Birçok kişi neden daha eskileri göremiyorum diye dertlenmeye başladı bile. ,
Herkes alt soyunu üst soyunu merak ederken e-devlet uygulaması tam zamanında karşımıza çıktı. Aslında babamızdan öğrendiğimiz dedelerimizi devlet sistemiyle öğrenmek her birimize ayrı bir mutluluk yaşattı. Birde mutluluğumuzu sosyal medyadan kutluyoruz tabi. İşte dedemi buldum, benim dedem bu, soyum bu diye. Hepimiz soyumuzu öğrendiğimize çok mutluyuz sanırım…

 

YORUM EKLE