Yeşilyurt Belediyesi

6000 Kişiye İş İstihdamı sağlanacak

Malatya Kanatlı Et üreticileri birliği ve Malatya Tarım il müdürlüğü öncülüğünde, Malatya’da atıl durumda olan Kanatlı Et sektörünün sorunlarının çözümü noktasında yapılan istişareler noktasında, Malatya milletvekilleri ve bürokratlarının yoğun çalışmaları sonucunda ,gerek istihdam ve gerekse sektörün geleceği noktasında Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin onayı doğrultusunda 50 milyon TL’ lik bütçe Malatya için ayrıldı.

6000 Kişiye İş İstihdamı sağlanacak
6000 Kişiye İş İstihdamı sağlanacak burak bulucu

Malatya Kanatlı Et üreticileri  birliği ve Malatya Tarım il müdürlüğü  öncülüğünde, Malatya’da atıl durumda olan  Kanatlı Et sektörünün  sorunlarının çözümü noktasında yapılan istişareler noktasında, Malatya milletvekilleri  ve bürokratlarının yoğun çalışmaları sonucunda ,gerek istihdam ve gerekse  sektörün geleceği noktasında Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin onayı doğrultusunda 50 milyon TL’ lik bütçe Malatya için ayrıldı.

Malatya Ticaret ve sanayi odası 15 Temmuz şehitler konferans salonunda yapılan toplantıya, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Öznur Çalık, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Bülent Tüfenkci, Battalgazi belediye başkanı ve AK parti Malatya Büyükşehir belediye başkan adayı Selahattin Gürkan , Yeşilyurt Belediye başkanı Mehmet Çınar ,Tarım il müdürü Tahir Macit,Kanatlı et üreticileri merkez birliği Yönetim kurulu başkanı Abdullah Koç,Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda üretici katıldı.

Birlik başkanı Serdar Yıldız’ın yaptığı konuşmada, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’ nin onayı doğrultusunda 50 milyon TL’ lik bütçenin, Türkiye’de sektörde ilk olarak Malatya için onaylandığının müjdesini vererek, ilimizde 2 adet atıl durumda olan kesimhane ile birlikte 120 civarındaki atıl durumdaki kümeslerin aktif hale gelmesi ile birlikte yaklaşık 6000 kişiye iş istihdamının sağlanacağını,Et ve Süt Kurumunun direk Malatya’daki üreticilerin ürününü alıp satarak ,üreticilere destek olacağını belirtip, emeği  geçen herkes teşekkürlerini sundu.

Kanatlı et üreticileri merkez birliği Yönetim kurulu başkanı Abdullah Koç yaptığı konuşmada, Malatya’ya gelene kadar bu kadar desteğin özellikle meclis çatısı altında hiçbir ile verilmediğini belirterek, Malatya insanının siyasi yönden çok şanslı  olduğunu belirtti.Bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Başkan Koç , yaklaşık 1 yıldır bu proje için yoğun çaba harcadık ,Malatya’da üreticinin direk  üretip satışa kadar olan süreci kontrol edeceği bir sürecin ateşini  yaktık, umarım bu ateş tüm Türkiye’ye yayılır bu vesile ile gelirin  tabana yayılması da sağlanması amaçlanmaktadır. Projeye inanan ve yanımız da olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Tarım il müdürü Tahir Macit ise yaptığı konuşmada “günde 5 defa toplantı yaparak bu proje için varımızı yoğumuzu ortaya koyduk her milletvekilimizi konu ile aradık çok büyük çabalar harcadık geldiğimiz noktada ne kadar büyük bir işe imza attığımızı görüyoruz” dedi

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Selahattin Gürkan ise “Sivil Toplum Kuruluşları güçlerini doğru yönde kullanınca neler yapabildiklerinin göstergesi bu projedir. Yalnız Kayısının bugün geldiği noktada ki sıkıntı insanların birbirlerinin arkasından çevirdiği işlerdi ki sizlerden bu noktaya gelmemenizi istirham ediyorum” dedi.

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Av. Bülent Tüfenkci toplantıda yaptığı konuşmada özellikle projenin geçmemesi noktasında bir çok iş adamının aracı olarak baskı oluşturduğu ancak buna rağmen birliğin ve bizlerin sağlam duruşu ile bakanımızın onayı ile üreticilerin mağdur edilmemesi adına bu çalışmayı başından sonuna kadar takip ettiklerini belirtti.

Son olarak konuşma yapan AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Öznur Çalık yaptığı konuşmada “zorlu bir süreçten geçtik, Malatya ve Malatya’nın ekonomik yönden yaşadığı sıkıntılara hep beraber şahit olduk, tüm yaşanan sıkıntıları Bakanımıza ilettik. Serdar başkanımız ilgili olduğu alanın sıkıntı ve sorunları sonuna kadar bizlere hissettirdi. Çok önemli bir süreci özveri ile yürüttü. Sivil Toplum Kuruluşlarının asıl amacını yerine getirdi. Malatya’dan Erzincan’a gidip kesim yapıldığında arada harcanan ücret Malatya içerisinde kalarak ekonomiye katkı sağlanabilir. Tarım Bakanımız 50 Milyon TL’lik bütçeyi Et Süt Kurumu üzerinden Malatya’ya ayırdı. Atıl durumunda ki 120 kümes Malatya ve Türkiye ekonomisine katkı sunacak. 6000 kişinin istihdam edilmesine olanak sağlayacak” dedi.

Bakan Pakdemirli’yi telefonla bağlanarak yaptığı konuşma da “Malatya için ne yapsak azdır” diyerek herkese selamlarını iletti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Baruş Akçadağ’da Şehit ve Gazi Aileleri ile İftarda Bir Araya Geldi
Vali Baruş Akçadağ’da Şehit ve Gazi Aileleri ile İftarda Bir Araya Geldi
Yeni Malatyaspor'un borcu 11 milyon 500 bin
Yeni Malatyaspor'un borcu 11 milyon 500 bin